UNESCO Starptautisko dzimtās valodas dienu kopš 1999.gada atzīmē 21.februārī, un tās galvenais mērķis ir veicināt valodu un kultūru daudzveidību visā pasaulē.
12.a klases skolēni piedalījās Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas organizētajā pasākumā “Putreņvourdu vuoceleite ”, lai apzinātu latgaliešu valodas kā literārās valodas paveida nozīmi kultūras kontekstā. Diskusijā tika apspriesta: valodas nozīme, dialektu un izlokšņu daudzveidība Latvijā, latgaliešu valodas lietojums mūsdienās, kā var iemācīties jaunu valodu. Dažas 12.a klases skolēnu atziņas:
Milāna: Es dzīvoju Latgalē ar bagātām tradīcijām, brīnišķīgām kultūras un dabas vietām, savu īpašo valodu.
Kristīne: Tā bija interesanta un pamācoša nodarbība spēlējot. Es papildināju savu vārdu krājumu.
Ņikita: Spēles nosacījums – savietot literārās valodas vārdus un apvidvārdus. Daudzi apvidvārdi skanēja līdzīgi kā poļu, baltkrievu, krievu valodā, tāpēc bija viegli atpazīstami.
Raimonds E.: Šāds pasākums atver iespēju komunicēt latgaliešu valodā, pat ja valodu nezina. Gribas iemācīties runāt.
Jānis B.: Valodas pilnveidošanu var stimulēt grāmatu lasīšana. Zināms, ka latgaliešu valodā ir sarakstīti dzejoļi, stāsti, mēs dzirdam un dziedam dziesmas.
Lidija: Lai gan zinu latgaliešu valodu, taču apvidvārdu nozīmes meklējumi nebija vienkārši, jo ikdienā nelietojam.
Jānis C.: Nepārprotami, pāru darbs bija interesants un jautrs.
Linda: Spēle bija aizraujoša, es pierādīju sev to, ka latgaliešu valoda man ir tuva. Jā, tā pašlaik ir nedaudz citādāka.
Mēs varam būt pateicīgi saviem vecvecākiem un vecākiem par neatsveramo ieguldījumu – runāt, domāt latgaliešu valodā. Izzināt latgaliešu valodu dziļāk – tas ir mūsu tuvākais mērķis.
PALDIES bibliotēkas darbiniecēm Ilonai Bronkai un Ilonai Augustovai par ieguldīto darbu, veidojot šo radošo spēli par apvidvārdiem un organizējot pasākumu, un saldajām balvām.
12.a klases skolēnu domas apkopoja
latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina Slesare
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru