Informācija
2025. gada 7. apr.
2025. gada 1. apr.
Lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" Lielie lasīšanas svētki aizvadīti!
Sestdien, 29. martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” svinīgais noslēguma pasākums. Jau 25. gadu darbojas stratēģiski svarīga iniciatīva, kas palīdz satikties grāmatām un to lasītājiem. Tās dalībnieki ir bērni no 5 gadu vecuma, kuri darbojas “Bērnu žūrijā”, no 11 gadiem – “Jauniešu žūrijā” un lasītāji līdz pat sirmam vecumam var iepazīst nesen izdotu literatūru “Vecāku žūrijā”.
Programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” ir vienkāršs veids, kā soli pa solim iesaistīties aktīvā lasīšanā un nostiprinot šo ieradumu, regulāri apmeklēt bibliotēku.
Tā palīdz iepriekšējā gada laikā izdotām grāmatām ātrāk nokļūt bibliotēkās un skolās, lai mācītu izvēlēties labāko, sev tīkamāko lasāmvielu, iesaista lasītājus sarunās un vērtēšanā, kā arī, ir lielisks veids, kā uzzināt ļoti lielas lasītāju kopienas viedokli par grāmatām.
Pagājušajā gadā aktīvā lasīšanā ir iesaistījies rekordliels dalībnieku skaits –
22 200. Valsts finansējums, pašvaldību atbalsts, bibliotekāru, skolotāju un vecāku aktīva iesaiste palīdz programmai sekmīgi notikt visā Latvijā un 80 latviešu diasporas centros 30 pasaules valstīs. Kopumā lasīšanas maratonā pagājušajā gadā iesaistījās 898 skolu un publiskās bibliotēkas, radot labvēlīgus apstākļus grāmatniecības attīstībai. Saņemot lasītāju rakstisku atsauksmi par izlasīto, autori ir patiesi aizkustināti par grāmatu vērtējumiem.
Sveicot triju paaudžu lasītājus latviešu grāmatas piecsimtgadē, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa sacīja: “Milzīgs paldies visiem bērniem, vecākiem, vecvecākiem, skolotājiem un bibliotekāriem, kas iesaistās Lielajos lasīšanas svētkos un rāda piemēru tam, ka lasīšana joprojām ir mūsu kultūras svarīgs stūrakmens. Liels paldies visiem grāmatizdevējiem, liels paldies autoriem un māksliniekiem, kas rada arvien jaunus, skaistus un pasaulē atzītus darbus latviešu valodā. Īpašs sveiciens visiem vecākiem un skolotājiem diasporas skolās, kam jāpieliek divtik pūļu, lai arī Latvijas bērni visā plašajā pasaulē lasītu grāmatas latviešu valodā un justos piederīgi Latvijai.”
LNB Bērnu literatūras centrs programmu “Bērnu žūrija” uzsāka 2001. gadā, 2011. gadā pievienojās “Jauniešu žūrija” un gadu vēlāk – “Vecāku žūrija”.
Katru gadu, uzlabojot programmas principus un pielietojot jaunus paņēmienus, lai pilnvērtīgāk īstenotu mērķi – veicināt augstākā līmeņa lasītprasmi, lasītāju kopienai ir izdevies saliedēties. Pateicoties LR Kultūras ministrijas mērķtiecīgajam finansējumam, LNB izvirzītajām prioritātēm un visu iesaistīto aizrautībai un aktīvai līdzdalībai, izdevies sekmīgi uzsākt sabiedrības iesaistes kustību “Restarts lasīšanai”. Tie ir izdevēju pūliņi, piedāvājot vasaras programmas “Lasīšanas stafete” un “Grāmatons”. Top jauni ierosmes materiāli, metodika un videofilmas grāmatu klubu izveidei, viss attīstās ļoti strauji. Arī Izglītības un zinātnes ministrija bija atvēlējusi finansējumu skolotāju un bibliotekāru kursiem. Pēdējo gadu laikā arvien vairāk sadarbojas visas iesaistītās puses.
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” tika piedāvāta kolekcija no 28 grāmatām, 9 no tām bija oriģinālliteratūras darbi un 19 tulkojumi no vācu, ukraiņu, japāņu, itāļu, norvēģu, franču, igauņu, somu, angļu, poļu un čehu valodām. Grāmatas bija ļoti daudzveidīgas, un katrs lasītājs varēja atrast sev piemērotāko, jāizlasa bija savas vecumgrupas grāmatas un par labāko jādod savs vērtējums elektroniskā anketā. Atzītāko grāmatu vidū ir četri aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi un vienpadsmit tulkojumi.
Lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši pazīstami latviešu rakstnieki, bet no tulkojumiem visaugstāk vērtēti somu, ukraiņu, igauņu, norvēģu, poļu, vācu, angļu, itāļu, japāņu un čehu rakstnieku darbi.
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” rezultāti:
5+ grupā:
- vieta – Agnese Vanaga, Anna Vaivare “Sirdslietas”, (Liels un mazs, 2023)
- vieta – Katri Kirkopelto “Mollis”, (tulk. Maima Grīnberga. Helios, 2024)
- vieta – Katerina Mihaļicina “Kas aug parkā”, (tulk. Māris Salējs. Baltais Valis, 2023)
9+ grupā:
- vieta – Ilmars Tomusks “Izmeklētāji no 3.a”, (tulk. Daila Ozola. Pētergailis, 2023)
- vieta – Ērlenns Lū, Kims Jorteijs “Kurš sasēdēja brūno sieru?”, (tulk. Jolanta Pētersone. Liels un mazs, 2023)
- vieta – Tomašs Malkovskis “Kamils, kurš skatās ar rokām”, (tulk. Ingmāra Balode. Pētergailis, 2023)
11+ grupā:
- vieta – Juta Nimfiusa “Kaušļa sirds”, (tulk. Inga Karlsberga. Jāņa Rozes apgāds, 2023)
- vieta – Žanete Lazdovska “Meitene zilā kleitiņā”, (Zvaigzne ABC, 2023)
- vieta – Kirana Milvuda Hārgreiva “Džūlija un haizivs” (tulk. Renāte Punka. Jāņa Rozes apgāds, 2023)
15+ grupā:
- vieta – Anna Sofija Žuano “Deja, mīla, Parīze”, (tulk. Krista Betija Samauska. Latvijas Mediji, 2023)
- vieta – Džākomo Macariola “Mans brālis ķer dinozaurus” (tulk. Dace Meiere. Latvijas Mediji, 2023)
- vieta – Sosukes Nacukava “Stāsts par kaķi, kurš izglāba grāmatas” (tulk. Ingūna Beķere, Zvaigzne ABC, 2023)
Vecāku žūrija:
- vieta – Laura Vinogradova “Vārnas”, (Zvaigzne ABC, 2024)
- vieta – Zane Zusta “Nepieradināts putns”, (Zvaigzne ABC, 2023)
- vieta – Viktorije Hanišova “Sēņotāja”, (tulk. Jānis Krastiņš, 2023)
Atzinības rakstus un grāmatu dāvinājumu no izdevniecībām saņēma aktīvākās skolotājas – Lasīšanas vēstneses, bez kuru palīdzības Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija nebūtu tik veiksmīga. Sveicām Ilzi Ramiņu no Ķekavas, Mārīti Dzalbu no Madlienas, Ivetu Solimu no Krāslavas, Anitu Tumani no Jaunjelgavas. Apsveikumu bija sagatavojusi LNB Atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Undīne Būde.
Svētkus vadīja TV personība Māris Grigalis, koncertprogrammu svētku dalībniekiem bija sagatavojuši mūziķi no grupas “Carnival Youth”. Klātienē piedalījās vairāk nekā 400 dalībnieki, tiešraidi varēja vērot LNB Facebook un YouTube kontos, LSM.lv un TV4 Latvija.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas īstenošanu un Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija, kā arī programmā iesaistītās izdevniecības un vietējās pašvaldības. Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs kopā ar reģionālajām bibliotēkām un citiem atbalstītājiem.
Informāciju sagatavoja:
www.lnb.lv
2025. gada 31. marts
Ieskats izstādē "Tēja un pašsajūta"
Aptuveni 5 tūkstošus gadu cilvēki pazīst un lieto tēju. Tas ir 100% dabīgs produkts, kas nesatur kalorijas. Tēja ir bagāta ar flavonoīdiem un antioksidantiem.
Katram dzērienam ir savs trauks, no kura to vislabāk pasniegt. Tas saistīts ar komforta līmeni un sajūtām, kuras mūs pārņem baudot dzērienus no atbilstošiem traukiem, jo dažāds trauka materiāls atšķirīgi iedarbojas uz dzēriena garšas īpašībām. Tējas pagatavošana un mierpilna baudīšana ir pavisam vienkāršs veids, kā novērst savu uzmanību no ikdienas rūpēm, nolikt malā telefonu un koncentrēties uz to mirkli, kurā atrodies.
Lai patīkams tējas baudīšanas process!
2025. gada 27. marts
Grāmatu jaunumi bērniem un jauniešiem martā
Klikšķinot uz grāmatu nosaukumiem, tiks atvērts Krāslavas novada bibliotēku kopkatalogs, grāmatas pieejamība, anotācija un ar bibliotekāra piešķirto lietotāja vārdu un paroli rezervē sev interesējošo grāmatu vai spēli, vai arī iestājies rindā uz izdevumu, izmantojot https://kraslava.biblioteka.lv/Alise/lv/home.aspx
Grāmatas pirmsskolas un jaunākā
skolas vecuma bērniem
Skrebele, Ruta. Vectēva sēņpasakas
Meistere, Ilze. Baseina pārvaldnieks medī pīles
Šteinhēfels, Andreass. Ja mans mēness būtu tava saule
Gregori, Žuzeps. Kas tev noticis?
Volkinšteine, Zane. Kā mēs visi fotografējāmies
Dirgēla, Toms. Mans tētis raksta grāmatu
Zīgners, Ingo. Mazais pūķis Kokosrieksts. Ekspedīcija pa Nīlu
Vendels, Edvards van de. Miška
Grāmatas 5. – 6. klašu skolēniem
Zlatkina, Viktorija. Vecās savrupmājas noslēpums
Grāmatas vecāko klašu skolēniem
2025. gada 25. marts
2025. gada 24. marts
2025. gada 20. marts
Pateicība "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2024" ekspertiem!
Jau divdesmit piecus gadus ikvienam interesentam ir iespēja piedalīties
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra organizētajā un
koordinētajā lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”,
kuras mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus
un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.
2024. gada “Bērnu, jauniešu un
vecāku žūrijas” kolekcijā ir iekļautas 28 grāmatas, 9 no tām
oriģinālliteratūras darbi un 19 tulkojumi, kas tulkoti no vācu, ukraiņu, japāņu,
itāļu norvēģu, franču, igauņu, somu, angļu, poļu un čehu valodas. Grāmatas ir
ļoti dažādas, un katrs lasītājs varēja izvēlēties sev piemērotākās.
Arī šogad čaklākie lasītāji ir Pirmsskolas
izglītības iestādes “Saulīte” grupu “Ežuki”, “Taurenīši” un “Bitītes”
audzēkņi un viņu skolotājas, kuras rosināja un kopā ar grupu audzēkņiem
lasīja jaunāko literatūru un kā eksperti sniedza par izlasītajām grāmatām
vērtējumu, aizpildot anketas.
Bērniem, kas žūrijas kolekcijas grāmatas visu gadu bija cītīgi lasījuši, īpaša balva - krāsojamā grāmata "Straume", kuru sponsorēja Dagdas Jauniešu iniciatīvu centrs.
PII "Saulīte" un Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas sadarbība ir būtisks un svarīgs pamats bērnu lasītprieka veicināšanā.
Paldies skolotājām Ingrīdai Pauliņai, Ludmilai Lukaševičai, Irēnai Stalīdzānei, Jeļenai Slapiņai, Ilonai Beitānei un Ivetai Plakošai par sadarbību un aktīvu līdzdalību Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītveicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024”.
2025. gada 18. marts
2025. gada 13. marts
Latvijas skolu un bērnu bibliotekāru 2. lasītpatikas forums
Arī šogad mums bija iespēja piedalīties Latvijas skolu un bērnu bibliotekāru 2. lasītpatikas forumā, kas notika 12. martā Tukuma 2. vidusskolā.
Forums notika norišu cikla “Latviešu grāmatai
500” ietvaros ar LR Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas,
Tukuma novada pašvaldības, Latvijas Bibliotekāru biedrības, Valsts
kultūrkapitāla fonda, Zviedrijas vēstniecības un Zviedru institūta atbalstu.
Foruma mērķis ir pulcināt, dot iespēju
tīkloties un iedvesmot skolu un publisko bibliotēku bibliotekārus, kas strādā
ar bērniem un jauniešiem, uz kopīgām lasītveicināšanas aktivitātēm.
Forumu atklāja Latvijas
Republikas Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Agita
Zariņa-Stūre, Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa, Tukuma 2.
vidusskolas direktore Anita Locāne un Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore
Dagnija Baltiņa.
Forumā dzirdējām stāstus kā lasīšanas kultūras ceļš ir attīstījies no pirmsākumiem līdz mūsdienām, skolu bibliotekāru un skolotāju pieredzes stāstus par lasītpatikas veicināšanu bērnos, Tukuma literārās kopienas lepošanos ar savu UNESCO literatūras pilsētas titulu, piedalījāmies rotaļīgajā lasīšanas pieredzes darbnīcā “Burto jogu”. Dienas garumā bija iespēja satikt kolēģus no visas Latvijas, neformālās sarunās dalīties savā pieredzē un iedvesmoties no citiem. Foruma noslēgums tika pavadīts Astridas Lindgrēnes piemiņas balvas (ALMA) zīmē.
2025. gada 10. marts
2025. gada 6. marts
Rotu meistarklase "Rotas un rotāšanās"
Arī
mūsdienās rotāšanās mazumā neiet – daudzveidībā gan!
Orientēties
rotaslietu dažādībā, prasmē tās valkāt, izraudzīties sev tīkamāko, pat darināt
rotas pašiem, Dagdas vidusskolas 4. b klases skolēniem un skolotājai Marijai Andžānei palīdzēja amatiermākslas kolektīva “Jautraviņas”
vadītāja, prasmīga rotu meistare Regīna Stepiņa.
Paldies Regīnai par atsaucību un ieinteresētību! Lai katra skolēnu veidotā rota priecē savu valkātāju! Vislielāko prieku, gandarījumu un sajūsmu svētkos rada pašdarinātas dāvanas.
2025. gada 3. marts
2025. gada 27. febr.
Radoši izzinoša stunda "Krūzītes"
Iepazīties ar tējas vēsturi un daudzveidību aicinājām Dagdas vidusskolas 2.a klases skolēnus un skolotāju Lidiju Kartenko.
Tēju cilvēki lieto jau sen. Pie tējas glāzes citi mēdz kavēt laiku, sildīties, pārdomāt un pieņemt daudzus svarīgus lēmumus un kādēļ gan ne, ja tēja satur vielas, kas sniedz uzmundrinošu efektu. Daudzviet pasaulē ir dažādas tējas dzeršanas tradīcijas.Saskaņā ar ķīniešu leģendu, pirms pieciem tūkstošiem gadu imperators Šeens Nungs izgudroja tēju. Viņš šo atklājumu veica nejauši, atpūšoties zem tējas koka. Dažas lapas, nokrītot no koka, nokļuva tasē ar verdošu ūdeni. Ievārījušās lapas izplatīja smalku aromātu, bet pats dzēriens iepatikās imperatoram. Tā radās pirmā tējas tase! Arī skolēni izveidoja savu īpašo tējas krūzīti, kurā tika ielikta smaržīga zāļu tējas paciņa.