Informācija

2025. gada 31. marts

Ieskats izstādē "Tēja un pašsajūta"

Aptuveni 5 tūkstošus gadu cilvēki pazīst un lieto tēju. Tas ir 100% dabīgs produkts, kas nesatur kalorijas. Tēja ir bagāta ar flavonoīdiem un antioksidantiem. 

Katram dzērienam ir savs trauks, no kura to vislabāk pasniegt. Tas saistīts ar komforta līmeni un sajūtām, kuras mūs pārņem baudot dzērienus no atbilstošiem traukiem, jo dažāds trauka materiāls atšķirīgi iedarbojas uz dzēriena garšas īpašībām. Tējas pagatavošana un mierpilna baudīšana ir pavisam vienkāršs veids, kā novērst savu uzmanību no ikdienas rūpēm, nolikt malā telefonu un koncentrēties uz to mirkli, kurā atrodies.  

 Lai patīkams tējas baudīšanas process!





2025. gada 20. marts

Pateicība "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2024" ekspertiem!

Jau divdesmit piecus gadus ikvienam interesentam ir iespēja piedalīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra organizētajā un koordinētajā lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, kuras mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.

2024. gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekcijā ir iekļautas 28 grāmatas, 9 no tām oriģinālliteratūras darbi un 19 tulkojumi, kas tulkoti no vācu, ukraiņu, japāņu, itāļu norvēģu, franču, igauņu, somu, angļu, poļu un čehu valodas. Grāmatas ir ļoti dažādas, un katrs lasītājs varēja izvēlēties sev piemērotākās.

Arī šogad čaklākie lasītāji ir Pirmsskolas izglītības iestādes “Saulīte” grupu “Ežuki”, “Taurenīši” un “Bitītes” audzēkņi un viņu skolotājas, kuras rosināja un kopā ar grupu audzēkņiem lasīja jaunāko literatūru un kā eksperti sniedza par izlasītajām grāmatām vērtējumu, aizpildot anketas.

Bērniem, kas žūrijas kolekcijas grāmatas visu gadu bija cītīgi lasījuši, īpaša balva - krāsojamā grāmata "Straume", kuru sponsorēja Dagdas Jauniešu iniciatīvu centrs.

PII "Saulīte" un Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas sadarbība ir būtisks un svarīgs pamats bērnu lasītprieka veicināšanā.

Paldies skolotājām Ingrīdai Pauliņai, Ludmilai Lukaševičai, Irēnai Stalīdzānei, Jeļenai Slapiņai, Ilonai Beitānei un Ivetai Plakošai par sadarbību un aktīvu līdzdalību Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītveicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024”.


2025. gada 13. marts

Latvijas skolu un bērnu bibliotekāru 2. lasītpatikas forums

Arī šogad mums bija iespēja piedalīties Latvijas skolu un bērnu bibliotekāru 2. lasītpatikas forumā, kas notika 12. martā Tukuma 2. vidusskolā.

Forums notika norišu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros ar LR Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Tukuma novada pašvaldības, Latvijas Bibliotekāru biedrības, Valsts kultūrkapitāla fonda, Zviedrijas vēstniecības un Zviedru institūta atbalstu.

Foruma mērķis ir pulcināt, dot iespēju tīkloties un iedvesmot skolu un publisko bibliotēku bibliotekārus, kas strādā ar bērniem un jauniešiem, uz kopīgām lasītveicināšanas aktivitātēm.

Forumu atklāja Latvijas Republikas Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Agita Zariņa-Stūre, Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa, Tukuma 2. vidusskolas direktore Anita Locāne un Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa.

Forumā dzirdējām stāstus kā lasīšanas kultūras ceļš ir attīstījies no pirmsākumiem līdz mūsdienām, skolu bibliotekāru un skolotāju pieredzes stāstus par lasītpatikas veicināšanu bērnos, Tukuma literārās kopienas lepošanos ar savu UNESCO literatūras pilsētas titulu,  piedalījāmies rotaļīgajā lasīšanas pieredzes darbnīcā “Burto jogu”.  Dienas garumā bija iespēja satikt kolēģus no visas Latvijas, neformālās sarunās dalīties savā pieredzē un iedvesmoties no citiem. Foruma noslēgums tika pavadīts Astridas Lindgrēnes piemiņas balvas (ALMA) zīmē.




Rubrika "Dzīvnieki Latvijā. Lapsa"

2025. gada 6. marts

Rotu meistarklase "Rotas un rotāšanās"

 “Rotas un rotāšanās, kā liecina vēsturiskās liecības no tāliem aizlaikiem, bija kas tāds, kas cilvēkus saistījis paaudžu paaudzēs. Senatnē līdzās rotāšanai – vai drīzāk pat galvenokārt -  rotaslietas uzdevums bija sargāt tās valkātāju, sniegt spēku, stiprināt veselību, nest veiksmi, apliecināt īpašnieka izcelsmi un piederību dzimtai, tautai,  kādam reģionam. Bet līdzās šim mistiskajam spēkam arī – saturēt, sastiprināt apģērbu, vienlaikus to greznojot”. /Inta Brikere/

Arī mūsdienās rotāšanās mazumā neiet – daudzveidībā gan!

Orientēties rotaslietu dažādībā, prasmē tās valkāt, izraudzīties sev tīkamāko, pat darināt rotas pašiem, Dagdas vidusskolas 4. b klases skolēniem un skolotājai  Marijai Andžānei  palīdzēja amatiermākslas kolektīva “Jautraviņas” vadītāja, prasmīga rotu meistare Regīna Stepiņa.

Paldies Regīnai par atsaucību un ieinteresētību! Lai katra skolēnu veidotā rota priecē savu valkātāju! Vislielāko prieku, gandarījumu un sajūsmu svētkos rada pašdarinātas dāvanas.