Informācija

2022. gada 31. maijs

Ziemeļlatvijas pērles – Alūksne un Stāmeriena!

Latvijā netrūkst skaistu, nostāstiem apvītu vietu, kas apbur ar savu senatnīgumu un glabā senas vēstures liecības un leģendas. Ekskursija pa pilsētu - Alūksnes pils, Tempļa kalns, Glika ozoli, muzikālais tilts, elegantā Stāmerienas pils, Sv.Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca Stāmerienas ezera krastā.

Apmeklējām privātu, ģimenes veidotu interaktīvo muzeju, kas darbojas arī kā dabas izpētes un vides informācijas centrs. Līdz ar citiem eksponātiem, muzejā aplūkojām vienu no lielākajām fluorescento minerālu kolekcijām Eiropā. Liels bija pārsteigums un apbrīna, kad ekspozīcijā izvietotie dažādu krāsu minerāli neredzamajos ultravioletajos staros iemirdzējās visās varavīksnes krāsās.

Ieklausījāmies gides Ineses stāstos par baronu Otto Hermani fon Fītinghofu, par viņa ieguldījumu Alūksnes muižas parka izveidē. Parks robežojas ar Alūksnes ezeru, kas pēc virsmas platības ir vienpadsmitais lielākais ezers Latvijā un tam ir 4 salas – Pilssala, Garā sala, Cepurītes sala, Mazā sala. Tajā ir reģistrētas 12 sugu zivis. Pār ezeru pavērās fantastisks skats uz Tempļa kalna pussalu ar Rotondu un Saules tiltu.

Nākamais pieturas punkts Stāmerienas pils un Stāmerienas Svētā Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca

Pils celta 1830. gados, taču 1905.gada revolūcijai sākoties, Stāmeriena bija nozīmīgs nemiernieku centrs, un šo cīņu laikā revolucionāri pili nodedzināja. Tā tika atjaunota 1908.gadā, iegūstot jaunu izskatu – pārbūvēšanas darbu rezultātā, pils ieguva neoklasicisma un jūgendstila iezīmes. 1930. gados Stāmerienas pilī dzīvojis pasaulslavenais itāļu rakstnieks, romāna“ Gepards” autors Džuzepe Tomazi di Lampeduza, kas bija precējies ar baronesi Aleksandru fon Volfu. Par Stāmerienas pils pēdējo īpašnieku kļuva Aleksandras fon Volfas pirmais vīrs barons Andrejs Pilars fon Pilhau. 1930. gadu beigās īpašnieki bija spiesti pamest dzimteni, 2. pasaules kara laikā ēka tika izmantota armijas vajadzībām, no 1945. līdz 1965. gadam ēkā atradās lauksaimniecības tehnikums, vēlāk – padomju saimniecības “Stāmeriena” kantoris un ciema padomes izpildkomiteja. Kopš 2015.gada pils pieejama apmeklētājiem. Stāmerienas pili ieskauj gan ainavu stila parks, gan ezeri: no rietumiem – Stāmerienas, no ziemeļrietumiem – Pogas. Abus ezerus savieno kanāls, kas tek cauri pils parkam. Parka lepnums ir Mīlestības ozoli, par kuriem izveidojusies leģenda: pils dārznieks iemīlējies barona meitā, bet meita bija apsolīta citam baronam. Meitas kāzu dienā dārznieks iestādījis divus ozolus un savijis tos kopā. Tie turpina augt vēl šobaltdien.

Stāmerienas Svētā Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīcas pamatu likšana notika 1902.gada 29.jūnijā, bet tās celtniecību pabeidza un iesvētīšanas svinības rīkoja 1904.gada 6.jūnijā. Šajā pašā gadā nojaukta vecās baznīcas ēka. Baznīca celta, jo tajā laikā, daļa no pagasta iedzīvotājiem bija pareizticīgie, kā arī Stāmerienas muižas īpašnieks Johans Gotlībs Eduards fon Volfs bija precējies ar krievieti Sofiju Potjomkinu. Kalnu kristāli, kas, saules apspīdēti, mirdz baznīcas torņu krustos, ir baronu Borisa un Paula Volfu dāvana. Pašreiz baznīca ir atjaunota tās agrākajā spožumā.

Lai gan laiks bija lietains, diena izvērtās piedzīvojumiem un jauniem iespaidiem bagāta.






2022. gada 30. maijs

Izbraukuma pasākums "Misija-KRUPIS. Izglāb princi!"

 


Mācību gads tuvojas beigām un, kā parasti, pēc labi padarīta darba labi jāatpūšas. Un šo atpūtu godam pelnījuši Dagdas vidusskolas 3.b klases skolēni un skolotāja Aija Utkina, kuri atbalstīja bibliotēkas iniciatīvu un piedalījās Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) kampaņā “Misija – KRUPIS. Izglāb princi!”. Draudzīgā pulkā devāmies izbraukuma pasākumā, kas bija gan kā mācību process, gan arī sava veida atpūta un izklaide, jo arī izklaidējoties var izzināt, aktīvi darboties un mācīties. Mēs devāmies uz dabas izglītības centru “Rāzna”, kur mūs sagaidīja jauka gide Diāna un iesaistīja dabas izzināšanā Rāznas nacionālā parka teritorijā un apkārtnē, sniedzot zināšanas par dabu un dabas vērtībām, veidojot priekšstatu par bioloģisko daudzveidību un tās nozīmi, izglītojot un veidojot atbildības sajūtu par dabas vērtību saglabāšanu.  Skolēniem bija iespēja piedalīties dabas izzināšanas nodarbībās par Rāznas nacionālā parka iemītniekiem ūdenī, gaisā, mežā, pļavā un arī purvā.

Apmeklējām arī Sajūtu taku, lai basām kājām izbaudītu dažādās sajūtas, ko pēdām rada oļi, egļu un priežu čiekuri, smiltis, keramzīta gabaliņi, mizu mulča, kastaņi un citi dabas materiāli.  Sakarsušās kāju pēdas un prātus atvēsināt un atpūtināt devāmies pie Rāznas ezera, kur krastā mūs sagaidīja un sveicināja sniegbalts gulbju pāris. Gide Diāna pastāstīja, ka Rāznas ezers ir lielākais ezers Latvijā, vērtējot pēc ūdens tilpuma. Smilšaino pludmaļu dēļ tas dēvēts arī par Latgales jūru. Lai izbaudītu ezera viļņošanos, izjustu maigos vēja pieskārienus, saskatītu dažādos putnus un burvīgās ezera ainavas, ik pavasari tiek uzstādīta plata laipa ar skatu laukumiņu, kas sniedzas tālu ezerā. Jautrā noskaņojumā pa skaistu un sakoptu meža taku devāmies aplūkot Lipušku ciema dižakmeņus. Ledāju atstātās “dāvanas-akmeņi” pārsteidza ar savu varenumu, liekot aizdomāties par dabas un stihijas spēku.

Gaiss virmoja no siltiem saules stariem un putnu dziesmām, bet mēs devāmies baudīt Latgales skaistās ainavas, kas paveras no Mākoņkalna, saukta arī par Padebešu kalnu. Koka pakāpienu serpentīns mūs vedināja uz kalna virsotni, kur skatam pavērās noslēpumainā 13. gs. celtā un praktiski neieņemamā Livonijas ordeņa Volkenbergas pils, - viens no pirmajiem Latgales nocietinājumiem, no kuras līdz mūsdienām saglabājušies tikai pils mūra fragmenti. No skatu laukumiņa pavērās elpu aizraujošas gleznainas dabas ainavas, ūdeņiem bagātais Rāznas ezers, bet pašā piekājē spoguļojās dzidrais Ubagovas ezeriņš, kas tautā iesaukts par Latgales dzidro aci.

Iespaidu un emociju piepildīti klejojām pa gājēju taciņām, kas sevī vēl joprojām glabā noslēpumus un vēstures notikumu virkni, līdz koku pavēnī skatam pavērās omulīga estrāde un skatītāju soliņi. Skolotāja Aija mudināja savus zinātkāros, vērīgos un enerģiskos skolēnus piedalīties izziņas spēlē, nostiprinot jauniegūtās zināšanas  par kokiem. Jau pēc mirkļa mums – bibliotekārēm, bija iespēja noskatīties improvizētu koncertu – Mākoņkalnu pāršalca skolēnu skanīgās balstiņas un estrādes grīdu rībināja raitais deju solis, kas bija jauks pasākuma noslēgums.

Emocionāli piesātināts izbraukuma pasākums ir veids, kā dažādot mācību procesu, apgūstot zināšanas un prasmes neikdienišķos apstākļos – dabā, izglītības centrā, kultūras vai vēstures objektā. Darbošanās dabā stiprina ne tikai bērnu ķermeni, bet arī prātu, stimulē emocijas un attīsta intelektu.

 Lai pārsteigumiem bagāta vasara!

Ilona Augustova

Foto: Ilona Bronka















2022. gada 26. maijs

Labās prakses diskusija "Mūsu nākotne ir tagad!"

 







 Pirmdien, 23. maijā, Krāslavas novada centrālā bibliotēka notika sabiedrības informēšanas pasākums par Eiropas Savienības jautājumiem - skolēnu pašpārvaldes līderu labās prakses diskusiju pēcpusdiena ar mērķi veicināt jauniešus kļūt par aktīviem un iesaistītiem pilsoņiem kā vietējās politikas īstenošanas un ES līdzdalības dialogu un pasākumu veidošanas dalībniekiem, ievērojot cilvēktiesības, kultūras tradīcijas un vienlīdzību cieņā, kā arī baudot vienlīdzīgas iespējas un pieredzi, kas ļauj viņiem attīstīt zināšanas, prasmes un kompetences, lai pilnvērtīgi iesaistītos visos sabiedrības aspektos.

Uz pasākumu tika aicināti Krāslavas novada vidusskolu, ģimnāzijas un PIKC RVT Krāslavas teritoriālā struktūrvienības skolēni un pedagogi. Neskatoties uz izglītības iestāžu noslogotību mācību gada nogalē pasākumu apmeklēja Krāslavas ģimnāzijas Skolēnu Padome, Kraslavas Varaviksnes Vidusskola un Dagdas Vidusskola skolēni un pedagogi, Izglītības pārvaldes jaunatnes lietu speciāliste Juli AnnaJulianna Moisejenkova, kā arī Dagdas bibliotēka Bērnu literatūras nodaļas un Krāslavas novada centrālās bibliotēkas speciālisti, un citi interesenti.

Pasākuma dalībniekus ar savu klātbūtni un aizraujošu stāstījumu priecēja mūsu novadniece, Latvijas Ārpolitikas institūta domnīcas dalībniece, autentiska ekotūrisma piedzīvojuma Lost in Latgale Kayaking tūrisma uzņēmēja Evija Djatkoviča (Vagale), kas iezīmēja Eiropas nākotni, mūsdienu jauniešu perspektīvas, ietekmi uz sabiedrisko politiku un politisko lēmumu pieņemšanu, veicinot dialogu starp jauniešiem un speciālistiem. Ne mazāk svarīga pēcpusdienas tēma bija drošība Latvijas austrumu pierobežas reģionos. Pasākuma raitu gaitu nodrošināja moderatore Krāslavas ģimnāzijas vēsture un sociālo zinību skolotāja Dzintra Rateniece. Savukārt, skolēni dalījās savā un savu skolasbiedru labās prakses pieredzē, kā piemēram, dalība programmā Erasmus+ , Krāslavas novada pašvaldības tradicionālajā projektu konkursā „Iedzīvotāji veido savu vidi”, Latvijas skolas somas projekta ietvaros, dalība debašu klubā u.c. pašvaldības un valsts mēroga pasākumos.

Atbalstot ukraiņu bēgļu ģimenes ar bērniem, Varavīksnes vidusskolā šobrīd mācās vairāku ģimeņu jaunieši, kas veiksmīgi iikļāvušies Varavīksnes vidusskolas kolektīvā, apgūst latviešu valodu un aktīvi iesaistās skolas kultūras dzīvē. Kultūras tradīcijām multinacionālā vidē, konkrēti pierobežu ietekmē, pievērsās Krāslavas Varavīksnes vsk. latviešu valodas un krievu valodas skolotāja I.Gončarova. Neizpalika arī bez jautājumiem, kas nenoliedzami tika uzdoti gan no jauniešu puses, gan pedagogu puses.

Par Eiropas Parlamenta vēstnieku skolu Krāslavas ģimnāzijā un dalībnieku darbu grupās, apspriežot Latvijas demokrātijas stiprās un vājās puses, dalījās skolotāja Viktorija Nalivaiko. Darbs tika organizēts lekciju, atklāto stundu veidā par ES aktualitātēm ar EP deputātiem, praktiskas nodarbības par pilsoniskās līdzdalības tēmu, diskusijas par Latvijas jauniešu iesaisti konferencē par Eiropas nākotni, sarunas ar Latvijas lielāko mediju pārstāvjiem Latvijā par medijpratību u.c tēmas un šogad, protams, tas notika tiešsaistē.

Vēl pirms pandēmijas Krāslavas ģimnāzijas skolēniem bija iespēja klātienē piedalīties Euroscolas programmā un doties uz Eiropas Parlamentu (EP) Strasbūrā, taču šogad tas notika attālināti pieslēdzoties.

Dagdas vidusskolas skolēnu pašpārvaldes dalībnieces iezīmēja savus ieguvumus, piedaloties projekta Erasmus+ aktivitātēs - iepazīstot ES valstis, to kultūru, politiku, dibinot jaunus kontaktus un rosinot jaunas radošas idejas jauniešu vidū.

Attālinātais darbs šodien nozīmē pieejamību un iespēju sasniegt darba rezultātus, izmantojot dažādus digitālus rīkus, ko jaunieši ir iecienījuši un labprāt pielieto. Taču tikpat svarīgi pasākuma laikā bija veicināt jauniešu digitālās prasmes un medijpratības attīstību, mācot atpazīt dezinformāciju, propagandu, un ļaut pilnvērtīgi piedalīties pilsoniskajos un demokrātiskajos procesos. Šai aktivitātei Krāslavas novada centrālās bibliotēkas IT speciāliste Ilona Cabule bija sagatavojusi zināšanu testu, izmantojot digitālo rīku – Kahoot.

Apsveicamus rezultātus uzrādīja Rihards, Milāna un Dēvids

Pasākuma laikā bija vērojama viena no caurviju prasmēm - sadarbības prasme. Sevišķi uzskatāmi tas notika darbojoties radošajā aktivitātē “Spēļošanās vieno mūs”, kur Dagdas bibliotēkas BLN speciālistes Ilona Bronka un Ilona Augustova, uzrunājot klātesošos:” Īpazeisimīs! "Putreņvourdu vuoceleite"! ”, iesaistīja visus pasākuma dalībniekus latgaliešu valodas pilnveides aktivitātē, uzspēlējot galda spēli "Putreņvourdu vuoceleite".

Un mums tas izdevās!

Sirsnīgi pateicamies mūsu pasākuma viesei Evija Djatkoviča par radīto prieku un kopā būšanas sajūtu, pasākuma vadītājai un moderatorei Dzintrai Rateniecei par pasākuma īpašo auru, skolu pārstāvjiem un bibliotēku speciālistiem par svētku sajūtas radīšanu, kā arī preses pārstāvjiem, īpaši Dagdas Kultūras centra Sabiedrisko attiecību speciālistei Sanita Karpoviča par perfektām bildēm.

Īpaša atzinība Latvijas Republikas Ārlietu ministrijai par ierosmi, pasākuma organizācijas iespēju, finansiālo atbalstu, kā arī par grāmatu un suvenīru nodrošinājumu.

Paldies Izglītības pārvaldes jaunatnes lietu speciālistei Juliannai Moisejenkovai par izrādīto interesi pasākuma idejas plānošanā!

Pasākums notika ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrija atbalstu.

Krāslavas novada centrālās bibliotēkas metodiķe,

Eiropas Savienības informācijas punkta koordinatore

Žaneta Moiseja









2022. gada 24. maijs

Asini prātu!

Paldies Katei Baldiņai - Dagdas vidusskolas 3.a klase, Elīzai Vilgertei - Ogres sākumskolas 3.a klase, Ervīnam Punculim - Dagdas vidusskolas 4.a klase, Eimijai Leonopvičai-Batņai - Dagdas vidusskolas 3.b klase, Danielai Bogdānei - Dagdas vidusskolas 4.a klase,  Endijai Nikolai Magidai - Saulkalne, PII "Daugaviņa”, Kristenai Magidai - Ikšķiles vidusskolas 2.a klase, Gledisai Ilzei Gibartei - Ogres sākumskolas 3.e klase, Emīlam Jakovelam - Dagdas vidusskolas 3.b klase, Evelīnai Olehnovičai - Dagdas vidusskolas 4.a klase, Gabrielai Žaunai - Dagda, PII "Saulīte", Ariannai Silinevičai - Dagdas vidusskolas 3.b klase, Danai Plotkai - Dagdas vidusskolas 3.a klase, Lolitai Lipšānei - Dagdas vidusskolas 2.a klase, Ķeitijai Prikņai - Dagdas vidusskolas 4.a klase, Violetai Gorinai par veiksmīgu dalību aizraujošā nodarbē "Atšifrē šo neparasto tabulu!”


2022. gada 17. maijs

Maijs! Grāmatiņ, stāsti, kas jauns!

 Jaunākās grāmatas maija mēnesī, kuras nonākušas Bērnu literatūras nodaļas plauktos! Ir vērts ieskatīties grāmatu aprakstos mazākajiem lasītājiem! 



2022. gada 16. maijs

Aicinam apmeklēt!


 

Jaunākās grāmatas maijā!

 Klikšķinot uz grāmatu nosaukumiem, tiks atvērts Krāslavas novada bibliotēku

 kopkatalogs, grāmatas pieejamība, anotācija.

Grāmatas pirmsskolas un

jaunākā skolas vecuma bērniem


Auziņš,Arnolds. Triks un Čiks

Dzīvnieki

Gulbe,Evija. lidoja sēkliņa

Meistere,Ilze. Mammū-ū, gribu sunīti!

Ozola,Daila. Klik – klik!

Paklone,Inese. Zvēru barošana

Žavo,Amēlija. Mana negantā diena

Rīda,Kamilla. Pīps un Pūzija

Skaistākāsklasiskās pasakas


Grāmatas 5. – 6. klašu skolēniem

Lazdovska,Žanete. Neatskaties

Mēderndorfers,Vinko. Sirds plaukstā

Portina,Anja. Radio Popovs

Kinnijs,Džefs. Grega dienasgrāmata. 16. Trāpīts!


Grāmatas vecāko klašu skolēniem

Aizsila,Ilze. Mīlas kastings

Judina,Dace. Vēstule. 1. grāmata

Tālers,Guntis. Garās nakts Mēness

Zimnoha,Ruta. Romāns virtuvē

Račs,Guntars. 365. 4. daļa

Gabriela,Agnese. Paldies, mesjē Dior!

Zālīte,Māra. Visas lietas

Lukaševičs,Valentins. Casnāgu maizeitis


Nozaru literatūra

Avotiņa,Maruta. Modernās elementārās algebras un ģeometrijas elementimatemātikas skolotājiem

Briška,Ilze. Integrētas mācības pamatizglītībā

Novecvectēvu gudrības klēts

Radzobe,Silvija. Čaks un laiks

2022. gada 13. maijs

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021" noslēguma pasākums

Pavasaris dabā ir modinājis  jaunu rosību – dzīvā radība modusies no ziemas miega, jau agrā rītā skan putnu dziesmas un ķirši tērpušies sniegbaltā rotā. Arī mēs – bibliotekāres, esam sarosījušās un sagatavojušās LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021" svinīgajam noslēguma pasākumam. Kopumā programmā iesaistījās 859 skolas un bibliotēkas, to skaitā arī Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļa, radot labvēlīgus apstākļus lasīšanai un sarunām par grāmatām. 15 630 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam sniedza arī rakstisku vērtējumu par izlasīto.


11. maijā, siltas saules staru un pavasara putnu dziesmu pavadībā, devāmies ciemos pie pašiem jaunākajiem, aktīvākajiem un zinātkārākajiem lasīšanas ekspertiem – izglītības iestādes “Saulīte” grupiņu “Ežuki”, “Bitītes” un “Taurenīši” mazajiem lasītājiem, kuri šogad ir pelnījuši īpašu pateicību.

Sirsnīgs paldies mazajiem lasītājiem, skolotājām Irēnai Stalīdzānei, Jeļenai Slapiņai, Ilonai Beitānei, Ivetai Plakošai, Ingrīdai Pauliņai, Ludmilai Lukaševičai par lasītprieku, ieguldīto darbu, atbalstu un svētku sajūtu!










Foto: Jeļena Slapiņa

Ieva Baldiņa