Informācija

2020. gada 20. jūn.

Radošā darbnīca "Iepin vainagā veiksmi visam gadam!"


Jāņu vainags ir raksturīgākais un zināmākais vasaras saulgriežu elements. Vīrieši galvā liek ozolu vainagu, bet sievietes - ziedu. Meitām vainagā jāpin puķes un ziedošas zāles, puišiem – asas, rupjas un dzēlīgas zāles, bet veciem ļaudīm – papardes un vībotnes, kuras no seniem laikiem tiek uzskatītas par burvju zālēm.  Kā pastāstīja Sarmīte Kromāne, katrai Jāņu zālei ir sava nozīme un vērtība, ko iepinam vainagā, turklāt vislabākās esot tieši Līgo dienā saplūktās. 
Jāņu dienā ziedus plūc pēc sirds patikas - jo vairāk puķu vainagā, jo greznāks, bagātāks un krāšņāks tas ir. Vainags jāpin apļa formā. Šis nebeidzamais mūžības simbols ir viens no svarīgākajiem elementiem ikviena dzīvē. Jāņos aplī pin ne vien vainagus, bet arī apstaigā laukus un sētas, sien apaļus sierus, kā arī pavada un sagaida sauli – auglības simbolu, kas arī ir apļa formā.
Puķes jāliek jaukti tādēļ, lai simboliski attēlotu dzīvē notiekošo, rindojot notikumus citu aiz cita. Šāda ziedu harmonija vērojama arī pļavās, kur katrs no tiem atradis savu īsto vietu, nešķirodami sevi pēc krāsām, sugām un diženuma. Vainags atgādina to, cik katra diena un notikums ir dažāds. Tas simbolizē garīgo bagātību un sajūtas, kas mājo ikkatrā tā pinējā.
Ieklausoties Sarmītes padomos, iemācījāmies pīt īpašo Jāņu vainadziņu un, pļavu puķes skaisti sakārtojot, veidot Jāņuzāļu pušķus.  
Paldies Sarmītei par atsaucību, jauko stāstījumu un iespēju apgūt jaunas iemaņas.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru